Projekt STEM(AJMO!) – Predstavljeni STEM park i STEM laboratorij

U sklopu projekta STEM(AJMO!) na kojem Fakultet informatike i digitalnih tehnologija sudjeluje kao partner otvoreni su STEM park, smješten na Trgu Ivana Klobučarića, i STEM laboratorij na adresi Korzo 2A.

Projekt STEM(AJMO!) koordinira Centar tehničke kulture Rijeka, a uz naš Fakultet partneri su: Grad Rijeka, Astronomsko društvo Višnjan, Connect IT udruga za razvoj informacijsko komunikacijskih tehnologija, Međimurski informatički klub Čakovec, Sveučilište u Rijeci – Fakultet za matematiku, Centar za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost, Tehnički fakultet u Rijeci, Zajednica tehničke kulture Zadarske županije, Zajednica tehničke kulture Karlovac i Zajednica tehničke kulture grada Splita.

STEM park i STEM laboratorij su namijenjeni popularizaciji STEM-a među građanima. Cilj je građanima od najranije dobi omogućiti interdisciplinarno učenje kroz kombinaciju raznih STEM područja potrebnih za rješavanje brojnih izazova današnjeg društva. U parku se nalaze enigma, tangram, abakus, planetarij, konveksna i konkavna ogledala, pano za učenje kretanja, stanica za prirodne znanosti, gibanje po krnjem stošcu, Pitagorin poučak sa sunčanim satom i Sunčev sustav 3D. Navedene sprave omogućuju ostavljanje šifriranih poruka svojim prijateljima, proučavanje neba sjeverne polutke, istraživanje sunčevog sustava, učenje osnovnih i naprednih matematičkih operacija, povezivanje životinja našeg kraja i njihovih staništa, proučavanje raznih predmeta pod lupom, praćenje klime našeg kraja te brojne druge aktivnosti, a sve to s ciljem istraživanja STEM područja kroz zabavu.

STEM laboratorij opremljen je s osam interaktivnih jedinica koje mladima omogućuju istraživanje šifriranja i kodiranja, matematičkih popločavanja, eksponencijalnog rasta, fraktala, vjerojatnosti, putanja kretanja, raznih biljnih i životinjskih preparata, određivanja starosti biljke, spoznaju zanemarenog četvrtog agregatnog stanja tvari te time i nadopunu obrazovnih sadržaja iz STEM područja na zabavan način.

stem1 stem3 stem4 stem5