Joint Mentorship

Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET

Program: Erasmus+ Key Activity 2 u području strukovnog obrazovanja i obučavanja

Naziv projekta: Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET

Koordinator projekta: Hrvatska obrtnička komora (Croatia)

Projektni partneri:

• Fakultet informatike i digitalnih tehnologija, Sveučilište u Rijeci (Hrvatska)
  • Obrtnička komora Skopje (Sjeverna Makedonija)
  • Srednja škola Resita (Rumunjska)
  • Srednja škola Geraardsbergen (Belgium)

Trajanje projekta: 33 mjeseca (od 1. listopada 2022. do 30. lipnja 2025.)

Ukupna vrijednost financijske potpore: 250000,00 EUR

Općeniti cilj projekta:

Povećati kvalitetu strukovnog obrazovanja i obuke

Specifični ciljevi projekta:

Poboljšati suradnju između dionika u strukovnom obrazovanju kroz organizaciju seminara, obuka i radionica, te stvoriti smjernice za bolju suradnju unutar strukovnog obrazovanja s primjerima dobre prakse.

Poboljšati implementaciju strukovnog obrazovanja oblikovanjem i stvaranjem e-mape strukovne prakse, što bi trebalo omogućiti jednostavnije i brže praćenje studenata i međusobnu komunikaciju između škola, poslodavaca i ostalih dionika poput gospodarske komore.

Poboljšati pedagoške vještine mentora kako bi bili bolje pripremljeni za poučavanje učenika tijekom stručne prakse stvaranjem e-modula za jednostavniju pripremu ispita osnovnih znanja o poučavanju učenika tijekom stručne prakse, tj. dodatnog pedagoškog obrazovanja.

Ciljne skupine:

Učenici (sadašnji i budući), škole (strukovni nastavnici, nastavnici, pedagozi, psiholozi, ravnatelji), mentori koji izvode strukovnu praksu u obrtima i tvrtkama, komore i ostale institucije koje imaju važnu ulogu u strukovnom obrazovanju i obuci (npr. ministarstva, agencije), stručna i opća javnost.

Rezultati projekta:

• Memorandumi o razumijevanju između dionika u strukovnom obrazovanju
  • Smjernice za suradnju i komunikaciju unutar strukovnog obrazovanja s primjerima dobre prakse
  • Obrazovni videozapis koji opisuje i objašnjava uloge dionika u strukovnom obrazovanju
  • E-mapa strukovne prakse – alat za promotivne, obrazovne i komunikacijske svrhe
  • E-portfelj kao dio e-mape strukovne prakse
  • E-moduli za mentore koji izvode strukovnu praksu

Utjecaj projekta:

Projektne aktivnosti imat će utjecaj na poboljšanje komunikacije i suradnje pri implementaciji obrazovanja na radnome mjestu u svim partnerskim državama. Jednako tako, poboljšat će se pedagoška znanja i vještine mentora u obrtima i pravnim subjektima. Dodatno, ojačat će se suradnja među svim dionicima u strukovnom obrazovanju te razumijevanje međusobnih uloga i odgovornosti unutar sustava. Sve navedeno imat će dugoročni utjecaj na poboljšanje kvalitete strukovnog obrazovanja, posebice stručne prakse. Uvođenje digitalnih alata poboljšat će digitalizaciju strukovnog obrazovanja i obrazovanja temeljenog na radu, što će dodatno utjecati na kvalitetu obrazovne ponude i usvajanje stručnih znanja i vještina. Konačno, sve aktivnosti imat će dugoročne pozitivne učinke na konkurentnost obrta i tvrtki te prepoznavanje poslodavaca kao dobrih mentora i odgovornih članova društva.

e1   e2