Bilateralni kinesko-hrvatski projekt "Mechanism modeling and biosensor development for live fish transportation with water-free condition"

Modeliranje mehanizma i razvoj biosenzora za transport živih riba u uvjetima bez vode

• Suradnik projekta sa Odjela za informatiku: Prof. dr. sc. Maja Matetić
  • Voditelj projekta za hrvatsku stranu: Prof. dr. sc. Branko Glamuzina, Odjel za akvakulturu Sveučilišta u Dubrovniku
  • Voditelj projekta za kinesku stranu: Prof. dr. sc. Xiaoshuan ZHANG, China Agricultural University Beijing
  • Trajanje projekta: 2018.-2019.
Sažetak:
The project expects to:
  • Extend an existed China - Croatia network about cold chain and traceability into biosensor and live fish transportation, intelligent information processing technologies on quality control and traceability across aquatic products supply chain.
  • Perform knowledge share and comparative analysis of the state-of-the-art Biosensor and live fish transportation, quality safety traceability and control.
  • Develop biosensor/gas sensor based model and method for quality traceability and control in live fish transportation to improve managerial precision and confidence of production process.