Business Class: Programske paradigme i jezici – primjeri iz prakse

Datum i mjesto održavanja: 30.01.2023, 08:30 - 09:45, O-366, u sklopu kolegija Programske paradigme i jezici
Predavač: Andrea Hrelja, Data Engineer u iOLAP-u
Naziv predavanja: Programske paradigme i jezici – primjeri iz prakse
Jezik predavanja: Hrvatski

Sažetak predavanja:
Predavanje uključuje pregled programskih paradigmi i jezika koji se svakodnevno koriste u zadaćama podatkovnog inženjera. U okviru predavanja prikazat će se praktični primjeri funkcijskog i objektno orjentiranog programiranja u programskom jeziku Python te primjerima deklarativnog programiranja u SQL-u. Pokušat će se dati odgovor na pitanja o tome tko, kada i zašto odabire programske jezike i primjenjive paradigme.

Životopis predavača:
Andrea Hrelja je Data Engineer u iOLAP-u s nešto više od 3 godine iskustva u industriji. Diplomirao je na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija na Sveučilištu u Rijeci u prosincu 2022. godine s diplomskim radom naslova „Analiza širenja informacija na Twitteru“ pod mentorstvom prof. dr. sc. Ane Meštrović. Njegovo radno iskustvo uključuje rad s bankarskim, naftnim i ugostiteljskim sektorom, a uključuje tehnologije poput Oracle ETL alata, raznih SQL sustava, cloud sustava poput AWS-a te programskog jezika Python.